Home › Wypadek w pracy w Wielkiej Brytanii

Wypadek w pracy w Wielkiej Brytanii

Jeżeli emigrujemy do pracy do Szkocji, warto na początku poznać swoje prawa. Jak się okazuje możemy starać się o zadośćuczynienie za wypadek w pracy w Anglii, jeśli winę ponosi pracodawca. Odpowiedzialność spada na niego, gdy w miejscu pracy zlekceważone zostały przepisy BHP. Dotyczy to także zwyczajnego potknięcia – da się dowieść, że przełożony nie dbał np. o odpowiedni system sprzątania. Co robić podczas wypadku w pracy? Musimy pamiętać, że o rekompensatę zawsze warto zawalczyć – nie można bać się straty pracy lub innych konsekwencji. Na ubieganie się o zadośćuczynienie mamy 3 lata od czasu wypadku. Możemy zatem poczekać chwilę i zobaczyć, jak rozwinie się sytuacja. Jeśli pracodawca wyrzuci z pracy osobę po wypadku z powodu wszczęcia procesu odszkodowawczego, może ona ubiegać się także o odszkodowanie za bezpodstawne zwolnienie – jeżeli pracowała w tym miejscu dłużej niż rok.
Każdy wypadek trzeba zgłosić swojemu szefowi i dopilnować, by znalazł się w tzw. księdze wypadków (Accident Book). Jeżeli w miejscu pracy nie ma tego rodzaju książki, należy spisać wszystkie informacje na temat wypadku w dwóch egzemplarzach i jedną przekazać pracodawcy. Kolejnym krokiem będzie konsultacja u lekarza. Jeżeli wypadek nie był tak poważny, aby wzywać pogotowie, najlepiej szybko udać się samemu do szpitala albo lekarza rodzinnego. To właśnie lekarz zanotuje odniesione przez nas obrażenia w historii medycznej – to konieczność, by móc domagać się zadośćuczynienia. Wypadek w miejscu pracy – co nam może przysługiwać? Jeśli z powodu odniesionych w wypadku szkód musimy wziąć wolne od pracy, przełożony ma obowiązek wypłacić nam tak zwane Statuory Sick Pay. W zależności od rozległości obrażeń, możemy też wystąpić o dodatkowe benefity – będą wypłacane przez okres, w którym nie będziemy mogli wrócić do pracy. Każdy przypadek jest rozważany indywidualnie – nieskomplikowane sprawy mogą zostać rozwiązane po kilku miesiącach, a te bardziej skomplikowane trwają znacznie dłużej.

Najczęściej potrzeba około 12-18 miesięcy, aby wszystko mogło się wyjaśnić.

Kwota odszkodowania może zostać poddana negocjacjom między wybranym przez nas prawnikiem a firmą ubezpieczeniową pracodawcy..


Zobacz:
Z jakiej przyczyny bezustannie nie mogę schudnąć?
Tutaj weźmiesz chwilówkę bez bik online.